Aktuálně z masérny

Podívejte se na aktuální informace a prodkukty. Věříme, že Vás naše nabídka zaujme.

Podrobnosti

Wellness

Kokosovo čokoládová, Natural spa wax, Čokoládové masáže, o Medová masáž, a další.

Podrobnosti

Regenerace a zdraví

Lymfatické masáže, Masáže, Cvičení, Cvičení dle Mojžíšové, a další.

Podrobnosti

Ostatní

Podiatrie, Aromaterapie, Sm systém, Přírodní potravinové doplňky

Podrobnosti

Masáže

Naše pojetí masáže je spíše o umění doteku a citu než o určité konkrétní technice. Masáží existuje mnoho druhů a dělení. Sportovní, relaxační, klasická, zdravotní…. Jakou masáž tedy naleznete u nás? Z oboru tzv. klasických masáží se snažíme vždy najít odpovídající hmaty a přítlak a přizpůsobit masáž konkrétnímu klientovi. Tzn., že bereme v potaz věk, pohlaví, aktuální stav, proporce aj. věci, které mají na výslednou masáž vliv.

Něco málo z historie masáže

Masáž jako taková je velmi stará. Jistě již člověk doby kamenné si promačkával namožené nebo pohmožděné svaly. Prvním konkrétním písemným dokladem o této činnosti je papyrus ze starého Egypta, který je některými badateli datován až do doby 5000 let př.n.l.. Zde je masáž uváděna jako jeden z mnoha tehdejších léčebných prostředků. Rovněž z Číny, kde vznikalo mnoho neinvazivních technik léčby, máme doklady o použití masáží již asi 3700 let př.n.l. Obdobná situace byla i v dalších tehdejších kulturách. Babyloňané, Asyřané, Peršané a posléze Řekové a Římané využívali léčebného, relaxačního a vitalizačního účinku masáží plnými doušky. Moderní masáže se začínají rozvíjet až v devatenáctém století. Jejím tvůrcem byl misionář P.Ling, který se na svých cestách seznámil se starobylou masáží a jejími blahodárnými účinky v lázních, které navštěvoval. Po návratu do Švédska založil školu masáže.

Dnes je již velké množství různých druhů masáží, jak moderních, tak různých tradičních škol. Navíc na základě moderních poznatků a různých kombinací s tradičními postupy vznikají další školy a směry. Masáž bychom měli chápat jako rukodělné umělecké dílo a měli bychom v ní hledat ztělesnění masérova umu a zručnosti.

Přetrvávající omyly

Spousta lidí si stále ještě pod slovem masáž, představí pořádného „pořeza“, jak se bez rozumu opírá do vzdychající oběti, ležící na masérském stole. Naštěstí takto prováděným masážím je většinou již odzvoněno i když se stále ještě najdou maséři, kteří si myslí – čím více zatlačí a zmáčknou, tím lepší bude výsledek. Konečný efekt je však většinou spíše opačný. Masáž se totiž ve většině případů používá jako prostředek fyzické a duševní relaxace, kde dochází k uvolnění ztuhlých svalů a kloubů, zlepšení prokrvení a tím i látkové výměny, která napomáhá lepšímu a rychlejšímu průběhu léčby míst, na které je masáž aplikována.

Masáž lze doporučit

  • cítíte-li se vyčerpaní,
  • potřebujete rekonvalescenci po těžkých chorobách,
  • při různých neurózách,
  • po zhojených zlomeninách při rekonvalescenci,
  • potřebujete-li uvolnit jizvy po operacích, zhojených popálenichách apod.,
  • při úrazech kloubů, kdy masáž vede k lepšímu prokrvení, snížení bolesti a posléze k návratu do normální hybnosti,
  • při odstraňování zplodin metabolismu po namáhavých úkolech (cvičení, těžké práci apod.),
  • při vadném držení těla (skolióza, kyfóza apod.) pouze na zlepšení svalového metabolismu nikoliv k léčbě těchto onemocnění,
  • při chronických degenerativních onemocněních kloubů a šlach,
  • potřebujete-li povzbudit duševní činnost.

Druhy masáží

Existuje mnoho druhů a dělení masáží (např. tlaková, shiatsu, lymfatická, braš masáž, akupresura…) a protože není cílem tohoto prostoru vše rozebrat budu se věnovat pouze jakémusi základnímu rozdělení námi nabízených (kromě medových, čokoládových aj, kterým je věnován prostor na našich dalších odkazech).

Sportovní masáže

Tento druh masáže může podstoupit každý bez lékařského doporučení. Já provádím sportovní masáže hlavně jako přípravnou proceduru před sportovním výkonem (pro zahřátí a “nabuzení“ svalových skupin) či jako masáž bezprostředně po výkonu k urychlení regenerace. Jedná se o krátkou a jemnější masáž

Klasické masáže nebo léčebné masáže

Tyto masáže asi nejvíce odpovídají námi vžité představě o masážích. Vyznačují se ustáleným souborem masérských hmatů, kterým působíme na svaly a částečně i klouby člověka. Masáž svalů má především uvolnit namáhané svalové partie, podpořit prokrvení a tím podpořit metabolismus dané partie. Existuje masáž zad, šíje, břicha, hrudníku, horních a dolních končetin. Masáž břicha se užívá nejčastěji v případě, že klient trpí zácpou. V tom případě je lépe vhodnost masáže konzultovat s lékařem.

Relaxační nebo harmonizující masáž

Uvolňující masáž jejímž cílem je uvolnění napětí pramenící ze stresu, o masáže pro zvýšení pocitu pohody a zdraví. Masáž je většinou celotělová (horní končetiny, dolní končetiny, záda a šíje) a je velmi vhodné ji doplnit příjemnou hudbou a individuálně namíchaným masážním olejem s obsahem rostlinných silic. V mé praxi používám pouze etérické oleje 365 AOK, které jsou lékopisné kvality.

Závěrem důležitá pravidla a upozornění

Masér musí vědět, v jakých případech je masáž zakázána nebo se nedoporučuje. Masáž je kontraindikována při horečce, při užívání antibiotik, při kožním onemocnění, po vyčerpávající fyzické práci či po jídle. Lidé, kteří mají křečové žíly, by rozhodně neměli podstoupit masáž nohou. Masér či fyzioterapeut by si měl rovněž zjistit, zda klient netrpí alergií na některý z používaných masážních prostředků. Důležité je rovněž dodržování hygienických norem. Masér či fyzioterapeut by měl mít také dobře ošetřené ruce, správně zastřižené nehty.

Dobrý masér by měl znát a dokonale ovládat druhy masáží, které používá, naproti tomu by v praxi neměl striktně setrvávat na naučených schématech. Na základě vlastních zkušeností, citu a výsledků musí kreativně přistupovat ke každému jedinci. Lidé nejsou stroje, aby mohly být na všechny aplikovány stejné metody a přístupy. Každá masáž musí být podřízena momentální potřebě člověka. Jediným vodítkem při provádění masáže, by měla být snaha maximálně člověku pomoci.