Aktuálně z masérny

Podívejte se na aktuální informace a prodkukty. Věříme, že Vás naše nabídka zaujme.

Podrobnosti

Wellness

Kokosovo čokoládová, Natural spa wax, Čokoládové masáže, o Medová masáž, a další.

Podrobnosti

Regenerace a zdraví

Lymfatické masáže, Masáže, Cvičení, Cvičení dle Mojžíšové, a další.

Podrobnosti

Ostatní

Podiatrie, Aromaterapie, Sm systém, Přírodní potravinové doplňky

Podrobnosti

Manuální lymfatické masáže

Jedná se o velmi příjemnou a zdraví prospěšnou techniku. Za pomoci ruky a speciálně provedených hmatů na sucho a v přesně daném sledu, dochází k urychlení toku lymfy. V případě zájmu o tuto proceduru je zapotřebí, aby pokožka byla suchá. Proto prosím neošetřujte pokožku krémem či mlékem ani v den procedury, ani večer před ní. Dále doporučujeme vzít volnější kalhotky tak, aby nedocházelo ke „škrcení“ v oblasti uzlin v tříslech.

Lymfatické masáže, napomáhají k celkové detoxikaci organizmu, zlepšení metabolizmu, zlepšení fyzické kondice o 10-15% (velmi vhodné i pro výkonné sportovce), jsou i určitou prevencí proti nádorovým onemocněním. Indikacemi mohou také být  různá ortopedická a traumatologická onemocnění spojená s otoky.

Lymfodrenáže působí na lymfatický systém, jenž je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami. V tomto systému koluje míza tzv. lymfa, která vzniká z mezibuněčné tekutiny. Funkcí tohoto systému je filtrace a detoxikace.
Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfedému, jež je nutné léčit.

Lymfodrenáže jsou buď manuální nebo přístrojové, přičemž se obecně má za to, že manuální lymfodrenáže jsou účinnější, neboť citu lidské ruky se nevyrovná žádný přístroj. Terapeut zachytí na těla klienta i ty nejdrobnější asymetrie, a tam, kde je to nutné, může hmaty zopakovat. Manuální lymfodrenáž provádí terapeut většinou na suchou pokožku. Dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a zlepšení výměny látek mezi krví a tkáněmi. Lymfodrenáže jsou časově relativně náročné (od 1 do 3 a 1/2 hod.). Probíhají obvykle v těchto sestavách:

  • provedení jakékoliv lymfodrenáže předchází vždy tzv. bazální ošetření krku
  • lymfodrenáž horních končetin: ošetření krku zepředu, ošetření obou HK
  • lymfodrenáž dolních končetin: ošetření krku zepředu, ošetření obou DK
  • lymfodrenáž obličeje: ošetření krku zepředu, krku zezadu a obličeje
  • další možné „přídavky“ k sestavám: ošetření břicha k sestavě DKK, ošetření beder k sestavě
    DKK, ošetření zad k sestavě DKK, ošetření hrudníku k sestavě HKK, ošetření krku zezadu k
    sestavě HKK nebo obličeje

Lymfodrenáže se používají také při odstraňování celulitidy, lidově nazývané „pomerančová kůže“. Pomerančová kůže byla známa již v antice, ale její výskyt roste geometrickou řadou a je v současnosti pozorován i v zemích, kde ji dříve vůbec neznali. Není jen problémem silnějších žen, ale také těch štíhlých, a nevyhýbá se ani mužům a chlapcům.  Dříve rozšířený názor, že za celulitidu může nezdravý způsob života, platí jen částečně, studie nyní stále více prokazují, že spíše záleží na tom, jak se lidské tělo dokáže vyrovnat s toxiny, hormony přijímanými v potravě a jakým způsobem dokáže spalovat tuky. Vzhledem k tomu, že stále více potravin je hormonálně upravováno, dochází k většímu zatížení v těle a rozšíření celulitidy na světě jako nikdy před tím.
Při odstraňování celulitidy pomocí lymfatické masáže se obvykle doporučuje minimálně deset procedur.

Něco málo o přístrojové lymfatické drenáži:
přístroje pracují na různých principech, nejčastěji však na tzv. postupující tlakové vlně. Části těla klienta jsou umístěny do speciálních návleků a jednotlivé komory těchto návleků vytváří v naprogramovaných intervalech zvolna postupující tlak, který účinně nahradí svalovou pumpu. Vznikají tak lehké, pravidelné tlakové vlny. Pacient (klient) je pociťuje od špiček chodidel nebo kotníků přes lýtka, stehna a boky. Pak tlak povolí a vlna „běží“ znovu. Lymfatická masáž bývá vnímána jako příjemná, neutrální. Mohou se však objevit i nepříjemné pocity, které je nutné konzultovat s obsluhujícím personálem. Je možné, že je potřeba změnit intenzitu vln či jiné nastavení, aby vše fungovalo optimálně. Vzhledem k tomu, že manuálně prováděná masáž bývá považována za účinnější, slouží přístrojová lymfodrenáž nejčastěji jako následná terapie či doplněk k ruční lymfodrenáži.

Hlavní indikace:
edémy a lymfedémy; poúrazové a pooperační stavy; všude tam, kde lymfodrenáž zlepšuje odvedení produktů metabolismu (podpora hojení), uvolňuje tkáňové napětí, zlepšuje trofiku kůže; artrózy; myalgie; stavy po ablaci prsu; bolestivá menstruace; klimakterické potíže; bolesti hlavy; spastická rýma; chronické záněty dutin aj.

Zásadní kontraindikace:
maligní onemocnění, infekční onemocnění, akutní bakteriální onemocnění, virové onemocnění, streptokoková hnisavá onemocnění, akutní IM, CMP, vředová choroba, zvýšená teplota nad 37°C, akutní astma.

 

zdroj informací:

Radim Horenský © sestavil dle znalostí načerpaných z kurzu manuální lymfodrenáže
Prof. Mudr. Ivan Dylevský, DrSc. titl. lymfa-míza (http://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_Dylevsk%C3%BD)
http://www.lekari-online.cz